id Software başarılı oyunu olan Quake'in ikinci versiyonunu önümüzdeki aylarda piyasaya sunmaya hazırlanıyor. Yeni oyun özellikle single player modunda birçok yenilikler getiriyor. Quake'ın ilk versiyonundan gelen eleştiri ve öneriler doğrultusunda multiplayer modunda fazla bir değişiklik yapılmamış. Ancak artık elinizde bulunan Server'ın gücüne göre 200 kişi bile aynı anda Quake oynayabilecek.

Quake II'nin sunduğu en büyük gelişme grafik yönünde. İlk bölümde fazla beğenilmeyen koyu renkler yerine artık daha canlı renklere sahip ve aydınlık bir ortam karşımıza çıkıyor. OpenGL desteği sunan yeni oyun bilinen tüm 3D kartlarla problemsiz olarak çalışacak. Bunu haricinde ortamın interaktif özellikleride artırılmış Mesela ateş ettiğiniz cisimlerden artık etkileşim alabiliyorsunuz. Cesetler'in üzerinde belli bir zaman sonra sinekler uçuşmaya başlıyor (id Software biraz abartmış).

Daha aydınlık olan ortama ek olarak görüş alanı biraz daha genişletilmiş. Artık yalnızca silahı değil ellerinizide görebiliyorsunuz ve bu oyuna daha gerçekci bir hava katıyor.

Son Savaşçılar

id Software Quake II'yi yaparken konuyu baştan başa yenilemiş. Yeni hikaye gereği oyuna bir uzay gemisinde başlıyorsunuz. İnsanların azılı düşmanı olan Strogg'lara karşı savaşan özel bir savaşçı grubuna dahilsiniz. Strogg'lar ve insanlar arasında devam eden savaş pek iyi gitmiyor ve insanoğlu son kolonileri korumaya çalışıyor. Yapılan diplomatik görüşmelerin hiçbir anlamı yok çünkü Strogg cyborg'larının tek beslenme kaynakları insanoğlu. Bir TCM (Terran Coalition of Man) üyesi olarak Dünya, Europa kolonisi, Mars ve geride kalmış ufak tefek diğer kolonilerin yok edilmesini önlemek zorundasınız.

Uzay gemisi

Strogg bölgesine inmeyi güç çünkü çok güçlü silahlarla korunuyor. Bu yüzden radardan kaçabilmek için küçücük bir uzay gemisi içindesiniz ve elinizde yalnızca bir silah var (geçmiş olsun). Yolculuk öncesinde derin dondurucuda soğutuluyorsunuz ve gezegene kadar uyuyorsunuz. Uyandığınızda ise acı gerçekle karşılaşıyorsunuz; insanoğlu'nun tek umudu siz kalmışsınız.

Ekran görüntüleri | Silahlar | Düşmanlar