Microsoft Internet Explorer

Netscape Communicator

İki Browser, Dördüncü Viteste

Browser pazarının iki dev ismini büyüteç altına alıyoruz.

Murat Akpınar

Internet doğduğundan beri hayatımızda büyük değişiklikler oldu. Artık ihtiyacımız olan önemli bilgileri, yeni ürünleri, fazlaca yorulmadan bulabiliyoruz. Örneğin size Türkiye’de üretilmeyen bir ürün gerekli. Bunu hangi ülkelerden nasıl temin edebileceğinizi bilmiyorsunuz. Internet’ten önce, böyle bir ürünü bulabilmek için, bilinen büyük ülkelerin konsolosluklarını ya da ticaret ataşelerini ziyaret etmeniz gerekiyordu.Şimdi ise Internet’e bağlanarak, güçlü arama motorlarının sayesinde, hemen hemen dünyadaki bütün Web sayfalarını aratarak istediğiniz ürünü, üreten şirketleri 1 dakika içinde bulmanız mümkün. Daha sonra bu şirketlerle e-mail ya da telefon aracılığıyla irtibat kurarak, içlerinden en ucuz satış yapanlarla temasa geçebilirsiniz.

Bu dosyamızda, en son sürümler olan Internet Explorer 4.0 ile Netscape 4.04’e kısaca bir göz atacağız. Bu incelememizi yaparken kesinlikle bir karşılaştırma yapmayacağız. Zevklerin ve renklerin tartışılamayacağını düşünerek, kararı sizlere bırakıyoruz.

Dosyamızda: İki Internet tarayıcısı olan, IE 4.0 ve Netscape 4.04’ü anlatacağız. Fakat IE 4.0, Internet browser olmaktan daha çok getirdiği masaüstü eklentileri ile, Windows’un kullanım kolaylıklarını artırıyor. Bu sebeple IE 4.0 incelememiz, biraz daha farklı bir yönde olacak. Internet Explorer, beraberinde birçok Windows yeniliği getirdiği için, Windows’da köklü değişikliklere sebep oluyor. Neredeyse Windows 95’iniz, Windows 98’e dönüşüyor. Windows 98 henüz çıkmadı ama daha şimdiden Windows 98’e alışmaya başlıyorsunuz. Bununla beraber, çalışmayan yanları da (bug’ları da) var. Meselâ, çok uzun süreli kullanımlarımda artık bir yere gidemez olduğunu farkettim. Bu başıma birkaç kez geldi. Ama daha sonra pek rastlamadım. Her şeye rağmen, getirdiği masaüstü eklentileri için bilgisayarınıza kurmaya değer. Eğer bilgisayarınızda önceden yüklenmiş Plus veya başka bir program yoksa; bilgisayarınızı fazla yavaşlatmayacaktır. Plus varsa, biraz daha fazla yavaşlama hissedebilirsiniz. Aslında problem Plus’dan ya da başka bir şeyden kaynaklanmıyor. Problem bilgisayarınıza yüklediğiniz diğer programlarda. Bu programlar küçük ya da büyük olsalar da, Windows’a bir sürü şey ekliyorlar. İşte bu yüzden Windows’da yavaşlamalar olabiliyor.