Netscape Communicator 4.0
 

Netscape Communicator
Profil Oluşturma
Netscape Messenger
Türkçe Dil Desteği
Bookmarks
Netscape Conference
Netscape Netcaster
Cache Ayarları
IE ve Netscape

Her zamanki klasik edasıyla önce size yüklenip yüklenmeyeceğini soruyor. Baştan sorması çok iyi oluyor. Çünkü bazı yüklemeyi düşünmediğimiz programların üzerine yanlışlıkla tıkladığımızda, öncelikle TEMP dizinini dolduruyor ve en son size soruyor. Bu neredeyse işkenceye dönüyor. Neyse, lisans sözleşmesine de YES dedikten sonra yüklemeye devam ediyoruz. Yükleme için iki seçeneğimiz var. Genel bileşenlerin yükleneceği birçok kullanıcı için tercih edilen Typical yöntemi ve ayarlarınızı istediğiniz gibi yapabileceğiniz Custom seçeneği. Custom seçeneği, gelişmiş kullanıcılar için tavsiye ediliyor. Biz ne olursa olsun, Custom’ı seçerek devam ettik. Karşımıza çıkan kurulum seçeneklerinden işimize yaramayanları iptal etme şansımız olduğu halde, her ihtimale karşılık bir şey değiştirmeden yolumuza devam etmeyi tercih ettik. Yüklemeye devam ederken, Başlat menüsüne eklenecek olan program klasörünün adını bize Netscape Communicator Professional Edition olarak verdi. Bu çok uzun bir isim olduğundan, Başlat menümüzü oldukça genişletiyor. Bazen can sıkıcı görüntülere sebep olabiliyor. Bunun için ben klasörün adını Netscape Communicator olarak kısalttım. Bu şekilde daha iyi bir görünüm kazandı. Yükleme işlemi sadece birkaç dakika sürdü. Bilgisayarımızı yeniden başlatmak istedi. Biz de tamam deyip yeniden başlatmasına izin verdik. Artık Netscape’imizin yüklenmesi tamamlanmıştı. Netscape, bilgisayar ilk açıldığında karşımıza, AOL Instant Messenger’ı çıkardı. ICQ kullananlar bilir. Bu Messenger sayesinde, şayet üye iseniz, Internet üzerinden bir arkadaşınız sizi bulabilir. O anda Internet’e bağlı iseniz ve başka bir arkadaşınızda bağlanmış ise, sizi bulabilir ve kontak kurabilir. Benim böyle bir durumum olmadığı için AOL Instant Messenger’ı devreden çıkardım.

Netscape Communicator

Masaüstüme yerleşen simgesine tıklayarak ilk çalıştırmamı gerçekleştirdim. Yeni bir kurulum olduğu için sizden bir profil oluşturmanızı istiyor. Bu profilde e-mail ve haber grupları için ayarlarınızı yapabiliyorsunuz. Bu şu anlama geliyor: Kontrol etmeniz gereken birden fazla e-mail hesabınız varsa, ya da şirketinizde bulunan diğer kişilerin e-mail’lerini kontrol etmeniz gerekiyorsa, ilk başta ve daha sonradan yeni profiller oluşturarak, farklı şekillerde kullanabilirsiniz. Artık profilimiz de hazır, kullanabiliriz. Tek bir profiliniz olduğu taktirde, Netscape hemen çalışacaktır. Ama yeni profiller açtığınız taktirde, çalışmadan önce sizden bir profil seçmenizi isteyecektir. Yapılandırma’da gözle görülür bir fark yok. Yani bir önceki sürümüyle neredeyse aynı. Fakat bu sürümünde Java applet’lerini daha hızlı çalıştırıyor.

Profil Oluşturma

Netscape’in grubunda Utilities bölümü var. Buradan User Profile Manager programını çalıştırarak kendinize yeni bir profil oluşturabilirsiniz. Aynı şekilde bu bölümde Netscape Mail Notification diye küçük bir programcık var. Internet’e sürekli bağlı biriyseniz, bu programı çalıştırarak, 15 dakikada bir mail kontrolü yapabilirsiniz. Notify, sizin için her 15 dakikada bir mail’lerinizi kontrol ediyor ve yeni bir mail geldiğinde zil çalarak bayrak sallıyor. Doğrusu bu en çok hoşuma giden özelliklerinde birisi oldu. 15 dakikayı isteğinize göre azaltabilir ya da artırabilirsiniz. Notify, Görev Çubuğu’nda küçücük bir mektup olarak yerini alıyor. Yerinize geldiğinizde, orada bir bayrak sallandığını görüyorsunuz. Hemen üzerine çift tıklıyorsunuz ve Netscape Messenger çalışıyor. Artık yeni mail’lerinizi kontrol edebilirsiniz. Bu seçenek, bazı profesyonel kullanıcıların çok işine yarayacaktır. Özellikle mail’leri çok önemli olan ve sürekli kontrol eden kişilerin kullanması kaçınılmaz.

Netscape Messenger

Pek tabiî size ilk gelen mektup Marc Andreessen’den. Netscape, tam anlamıyla bir navigator’a (gemi süren kişi, yönlendirici) olduğu için, yönlendirme hareketlerini hemen hemen her yerde görebilirsiniz. İşte, mail kontrolünde kullandığımız Messenger’da öyle. Bütün özellikleri bir harika olarak nitelendirilebilir. Fakat arzu ettiğimiz bir opsiyonu daha olsaydı, daha da hoşumuza gidecekti. Eğer birden fazla kişinin e-mail’ini kontrol ediyorsanız, Netscape Mesenger’ı ayrı profillerle çalıştırmanız gerekiyor. Ama bütün profilleri kontrol edebileceği tek bir açılış seçeneği de olsaydı iyi olurdu. Gerçi benim böyle bir arzum yok ama bunu isteyen birçok kullanıcı var. Internet’te bunu yapabilen yığınla program olduğunu biliyorum. Fakat Netscape kullanmak istediğimden diğerleri pek cazip gelmiyor. Ayrıca türlü problemlere yol açabilirler.

Türkçe Dil Desteği

Netscape Türkçe değil ama, Türkçe dil desteği var. Bunun için View menüsünden Encoding’e ulaşıp oradan Turkish (ISO-8859-9)’a ayarlamanız gerekiyor. Tekrar aynı menüye ulaşıp oradan Set Default Encoding’i seçerek kalıcı dil seçeneğinizi sağlamalısınız. Bu ayarları yaptıktan sonra, hiçbir problem olmadan içinde Türkçe karakterlerin bulunduğu mektupları gönderebilir ve alabilirsiniz. Artık mail’ler HTML tabanlı olarak da dizayn edilebildiği için, mektubunuzu çekinmeden bir HTML sayfası gibi düzenleyerek arkadaşınıza gönderebilirsiniz. Diğer Türkçe dil ayarlarını ise Edit/Preferences menüsünden yapmalısınız. Preferences penceresi bir çeşit ağaç dalı ayarlama şekline benzer. Category bölümünden Navigator’ın artısına basın. Languages adımını göreceksiniz. Burayı da tıkladığınız zaman dillerden yalnızca “en” yani İngilizce yüklü olduğunu görürsünüz. İşte buradaki Add düğmesine tıklayarak, Turkish (tr)’yi eklemelisiniz. Öncelik olarak da, yukarı ok düğmesine basarak, Turkish (tr)’yi üste çıkarabilirsiniz. Aslında bu ayarı yapmak şart değil ama olası Türkçe problemlerine karşı önlem almış olursunuz.

Bookmarks

Hayallerinizi durduracak kadar hoş link’ler, Netscape’e ilâve edilmiş olarak geliyor. Artık Yahoo ya da Altavista’yı sık sık ziyaret etmenize gerek kalmayacak. Aslında önceki sürümlerinde de vardı. Fakat bu özelliği ile popüler link’leri Netscape’e eklemenize gerek yok. Zaten içine eklendiği için siz sadece bu link’lerden istediğinizi seçeceksiniz. Location barında, önceden yazdığınız adresleri sizin için hatırlar ve hepsini yazmanıza gerek kalmaz. Gerisinin kendiliğinden yazıldığını görünce Enter’a basmanız yeterli.

Netscape Conference

Internet’te değişik insanlarla ya da arkadaşlarınızla konferans yapma olasılığınızın artık olduğunu herkes biliyor. İşte buna imkân sağlayan programlardan birisi de Netscape Conference. Kullanabilmeniz için bir ses kartınızın, hoparlörünüzün ve mikrofonunuzun olması gerekiyor. Bu sayede Internet üzerinde konuşabilirsiniz. Netscape Conference özelliklerinden birisi de, resminizi ekleyebilmeniz. Tabiî, scanner’da taranmış bir resminiz varsa. Uzaktaki kişilerin de resimlerini görme imkânınız var.

Netscape Netcaster

Eskiden 640x480 moduna razı olmak zorunda kalırdık. Neydi o günler. Internet yaygınlaşıp VGA monitörler bir standart olmaya başlayınca, artık ekranlarımız da büyüdü. Ama büyüyen sadece ekranlarımız değil. Artık Internet browser’larımız da büyüdü. Netcaster sayesinde Netscape’de yer alan kanalları bilgisayarınıza ekleyebilir ve tam ekran olarak gezinti yapabilirsiniz. Tam ekranın getirdiği avantajları kullanarak, sayfanızı sağa-sola ya da yukarı-aşağı sürüklemek zaruriyetinde kalmıyorsunuz. Kanal için ayarlanmış bar, yerinde sabit olarak duruyor. Ama yanında küçük bir uyducuk var. Bu uydu alıcısı antene tıklayarak, barın açılmasını ya da kapanmasını sağlayabilirsiniz. Üzerinde bulunan kanallara tıklayarak, kendisi ile gelen kanalları kullanabilir, yeni kanallar ekleyebilirsiniz. Netcaster ile Internet daha da güzel olabiliyor.

Cache Ayarları

İşte harika bir ayar. İstediğiniz miktarda disk boşluğunu, cache olarak ayarlayabilirsiniz. Geçerli ayar olarak 7680 KB geliyor. Siz bunu kendi kullanımınıza göre artırın ya da azaltın. Sürekli aynı sayfaları ziyaret eden biri değilseniz, cache ayarını düşük tutabilirsiniz. Ama çok sık ziyaret ettiğiniz yerler oluyorsa, bu ayarı biraz daha artırabilirsiniz.

IE ve Netscape

Internet Explorer ve Netscape, kendi içlerinde birçok özellikler ve yenililikler barındırıyor. Farklı sayılabilecek kullanım kolaylıkları mevcut. Explorer kullananların, yine Explorer’dan vazgeçmeyeceklerini düşünüyorum. Bununla birlikte Netscape hayranlarının da yine Netscape’i seçeceklerine eminim. Zaten başka türlüsü beklenemez. Internet Explorer’ın son kullanıcılara göre düzenlenmiş bir hali var. Netscape ise daha çok “power user” yani güçlü kullanıcılar için tasarlanmış. Ama sıradan bilgisayar kullanıcıları da Netscape’i normal kurulumla kullanabilirler. Zaten artık bu tür programları kullanabilmek için günümüzde uzman olmaya gerek kalmadı. Siz de tercihinizi yapmadan önce iyice düşünün. Gerek görünümü, gerekse kolaylıkları açısından kendi browser’ınızı seçin. Bir Netscape kullanıcısı olsanız bile, IE 4.0’ı masaüstü eklentileri için kurabilirisiniz. IE 4.0’ı kullanmayabilirsiniz. Hatta Active Desktop ile alâkanız bile olmaz. IE 4.0’ın masaüstü eklentilerini kullanarak Windows 98’e alışmaya başlar, ayrıca Windows 95’inizi daha kolay kullanırsınız. Internet’te dolaşırken de eski dostunuz Netscape’i kullanırsınız. Artık son söz size kaldı.