Prince Of Persia 3D

Efsane devam ediyor. Bir zamanların vazgeçilmez oyunlarından biri olan Prince Of Persia, 2D platformundan sonra yeni teknolojiler ile birlikte 3D olarak geliyor.

Prince of Persia için denilebilecek çok şey var. Bir zamanlar tüm platformlarda fırtına gibi esmişti. 386 işlemcili bilgisayarlarda oyunu oynarken zorlandığımız tek husus her bölüm sonunda diğer bölüme geçmek için sorulan şifrelerdi. Zannedersem oyunun normal versiyonu Türkiye’de hiç satılmadı. Herkes birbirinden disketlerle kopyaladı. Oyunun bu kadar popüler olmasında grafikleri, bulmacaları ve tarzı muhakkak büyük rol oynadı. Ancak o dönemlerde bu tür platform oyunları sıkça bulunuyordu. Prince Of Persia’yı diğerlerinden ayrı kılan müthiş hikayesi ve mekanlar. Elinizde lazer tabancalar, garip robotlar veya canavarlar yok. Tarihi mekanlarda prensesinize ulaşmaya çalışıyorsunuz. Bu eminimki herkesi cezbetmiştir.

Uzun lafın kısası, Prince Of Persia yeniden hit olmaya hazırlanıyor. Red Orb Entertainment (MYST, Riven, JourneyMan Project gibi oyunları hazırlayan firma), Prince Of Persia 3D’yi hazırlamaya başladı. İlk versiyonları hazırlayan Jordan Mechner bu yeni macerada da senaryoları hazırlıyor. Tabii bu da bizleri yine fantastik bir dünyanın beklediğini gösteriyor. Oyun yine adventure/action tarzı olacak. Gerçekci animasyonlar, etkileyici grafikler ve akışkan animasyonlarla süslü oyun muhtemelen yine çok tutacak. Oyunun hikayesi ve teknik özellikleri henüz açıklanmış değil. Ancak muhtemelen oynayabilmek için bir 3D hızlandırıcılı karta ihtiyaç duyulacak. Tabii son sistem ihtiyaçlarıda azımsanamayacak derecede güçlü olacak.

Prince Of Persia’da hakkında bilinen tek gerçek ise oyunun yine eski Arabistanın fantastik ortamlarında geçecek. Muhteşem manzaraların ve oldukça güzel bir hikayenin sunulacağı muhakkak. Umarız oyunda 3D action uğruna bu tip öğelerden vazgeçilmez.

Oyunu piyasaya sunum tarihi olarak 1999 yılının başları gösteriliyor. Ancak 1998 yılı sonlarına doğru beta sürümleri muhtemelen Internet üzerinden kullanıcılara sunulacaktır.