Phantasmagoria2

Phantasmagoria, Sierra’nın en büyük reazaletiydi herhalde. Ucuz konu, ucuz aktörler, ucuz bulmacalar, ucuz şiddet, ucuz mekanlarla dolu 7CD. Bu oyunun devamı çok uzun sürede hazırlandı, çok uğraşıldı(böyle bir isimin altından kalkmak kolay değil tabi). Veeee Phantasmagoria2

1_HİKAYE:

Sierra, Roberta Williams’la(şirektin kurucularından. İğrenç Phantasmagoria’nın ve iğrenç Kings Quest serisinin yaratıcısı) bu işin yürümeyeceğini anlamış olmalı. Son zamanlarda profesyonel yazarlarla çalışıyorlar. Önce Gabriel Knight serisi için ödüllü Jane Jensen ve şimdide Lorelei Shannon (Bazı bilimkurgu ve gerilim dergileri için hikayeler yazan biri, şu sıralarda da ilk kitabıyla uğraşıyormuş. İlgilenirseniz sierra site da çok manyak bir hikayesi var).

Sonuçta Phantasmagoria2 nin öyküsü ilk oyundan çok daha ilginç. Oyunda bir sene önce akıl hastanesinden çıkmış Curtis Craig’i yönetiyoruz. İyi bir iş, güzel bir sevgili ve birçok dost sahibi Curtis’in hayatı tahmin ettiğiniz gibi kısa sürede cehenneme dönüyor. Sesler, hayaller, karanlık geçmişine ait hatıralar... Tam, hastenedeki yatağım hala boş mudur acaba diye düşünmeye başlamışken de seri cinayetler. Tempo yavaş yavaş artıyor ve Curtis sonunda acı gerçekle yüzleşiyor. İşte bu noktaya kadar hayecanlı bir psikolojik gerilim şeklinde gelişen oyun birdenbire bilimkurguya dönüşüyor. Açıkçası, oyunun sonu uyduruk. Biraz zorlama olmuş sanki. Uğraşılsaydı, Phantasmagoria2 çok daha derin bir oyun olabilirdi.

2_VIDEOLAR:

Phantasmagoria2 deki en büyük gelişme kesinlikle videolarda. Hareketli kameralar, gerçek setler, yetenekli oyuncular (Tom’u oynayan odun hariç), 16bit renk çözünürlüğü ve kaliteli sesler ilk oyunun çok çok ötesinde, hatta düşük bütçeli bir film düzeyinde. Ayrıca klasik seks ve şiddet öğeleri de aynen devam ediyor. Bu sahneler orta karar.(Şöyle diyeyim, hiçbirşey beklemezseniz etkilenirsiniz, çok şey beklerseniz hayal kırıklığına uğrarsınız…).

Bir diğer önemli nokta, bu oyunun muhtemelen Sierra’nın son movie adventure’ı olması. Bu işin çok pahalı olduğunu, bu yüzden akıllarında ki herşeyi hayata geçiremediklerini, istedikleri kalitede oyunlar yapamadıklarını söylüyorlar. Örneğin Gabriel Knight2’de orjinal senaryodan bazı görkemli sahneleri ve dialogların dörtte birini çıkartmak zorunda kalmışlar. Haklılar aslında, sonuçta harcanan o kadar paraya rağmen hemen herkes Gabriel1’i daha fazla beğeniyor.

3_ETKİLEŞİM, ARABİRİM, ZORLUK…

Bu tür oyunların en kötü tarafı kesinlikle etkileşimsizlik. Oynamaktan çok seyretmek insanları sıkıyor haliyle. Phantasmagoria2 de arabirim ve etkileşim konusunda bir yenilik getirmiyor aslında, sadece bu sefer daha seyredilebilir birşeyler var. Ayrıca bulmacalar da daha zor.

SONUÇ:Phantasmagoria2 çok da özel bir oyun değil. Ödüç alın.

Yazı sonunda bir de haber; Gabriel3 vampirlerle ilgili olacakmış, senaryo hazır. Oyunu, doom tarzı 3D bir adventure yapacaklarmış (biliyorum garip geliyor ama becerebilirlerse çok daha etkileyici olur bence).