OUTLAWS

Eski bir şerif artık sakin ve huzurlu bir çiftlik hayatı sürmek istemektedir. Takii kasabanın para babalarından biri çiftliğini zorla satın almak istemesine kadar bunu başarır. Birgün kasabaya alışveriş yapmaya giderken, geride bıraktığı eşi öldürülür, çiftliği ateşe verilir ve küçük kızı kaçırılır. Sonunda elemanımız boynunda asılı duran kolyeyi çekip atarak bir nara patlatır "yeminimi bozduuuuuuuuuuuuuuuuuum...". :)

Lucas Arts eski Türk filmleri misali bir konu yakalamış. Bir kovboysunuz ve intikam peşindesiniz. Önünüze geleni vurun, bıçaklayın veya yumruklarınızla yere serin. Artık hayatta tek bir amacınız var, o da kaçırılan kızınızı kurtarıp intikamınızı almak.

Oyunun ilk bölümü atınızla büyük bir çiftliğe gelmenizle (para babasının yazlığı) başlıyor. Amaç buralarda temizlik yapmak. Ama bazı binaların kapıları kilitli olduğu için öncelikle anahtarları bulmanız gerekiyor. İlk bölümde fazla zorlanmadan bu anahtarları bulup kilitli binayada girebiliyorsunuz. Ancak ilerleyen bölümlerde bu gizli anahtarları bulmak ve dahası yerini tespit ettikten sonra erişip almak daha bir zorlaşıyor. Bu arada anahtarları alabilmek için kazma, levye gibi bazı araçlarada ihtiyacınız oluyor. Elinizde bulunan silahlar ise bir 45'lik, tüfek, çift namlulu tüfek, saçma atan bir tüfek, yere sabit olarak duran bir otomatik tüfek, bıçak, dinamit ve farkını tam olarak anlayamadığım bir başka tüfek.

Bu arada oyunda ayrıntılar çok iyi düşünülmüş. Mesela karanlık, mahzen gibi yerlere girdinizde veya açık arazide yürüdüğünüzde karşınıza zehirli örümcekler de geliyor. Atları değil ama ortada garip garip dolaşan tavuklarıda vurabiliyorsunuz. Bir mağazanın camekanını parçalayabiliyor ve giremediğiniz bir binanın içindeki elemanları kapalı pencereden vurabiliyorsunuz. Bir yere ateş ettiğinizde kurşun burada bir delik açıyor ve daha sonra aynı yere geldiğinizde deliğin halen yerli yerinde durduğunu görüyorsunuz. Ayrıca oyun devamlı kasabalarda geçmiyor. Mesela trende, açık arazide, suyun altında olan yerleri oyuna zevk katıyor. En keyifli yönü ise tüfeğiniz için bir dürbün aldığınız zaman oluyor. Bu dürbün sayesinde çok uzaktaki bir kişiyide rahatça yere serebiliyorsunuz.

Bu bölümler haricinde oynayabileceğiniz Historical Missions isimli bir başka bölümde bulunuyor. Burada duvarda asılı duran (WANTED - getir elemanı götür parayı) afişlerden birini seçerek değişik bölümlerde oynayabiliyorsunuz. Burada her kanun kaçağını öldürdüğünüzde rütbeniz artıyor.

Eğer DOOM, Duke 3D veya Quake gibi devamlı bilim kurgusal oyunlardan sıkıldıysanız OUTLAWS çok iyi bir alternatif. Oyun Lucas'ın elinden çıkmış, dolayısıyla ses, müzik ve ara naimasyonlar konusunda hiçbir problem yok. Ancak sisteminizin biraz iyi olması gerekiyor. Ben AMD K5 işlemcili sistemimde tam ekran oynama şansım olmadı.