KING QUEST VIII

Sierra King Quest serisine devam ediyor. Firmanın en eski oyunlarından olan King Quest sekizinci serisine geldiğinde, eski yapısından tamamen uzaklaşmış görünüyor. Her şeyden önce 3D çılgınlığı Sierra' yı da sarmış olacak ki, Quake' in bir dönem tasarımında çalışmış kişileri bünyesine katmış ve ortaya eski King Quest serilerinden çok farklı görsellikte bir oyun çıkmış.

Öykü ise pek de orjinal sayılmayacak düzeyde: çok eski çağlarda, bilinende çok farklı bir boyutta bir maske( The Mask filmindeki değil). Devrinin bütün okullarını, her türlü eğitim ve bilgiyi öğrenip çok üstün bir seviyeye ulaşan bir maske bu. İçinde çok büyük bir kuvveti barındıran bu maskeyi Archon adlı bir ırk ele geçiriyor ve o karşı konulmaz güç arzusuyla maskeyi parçalayaral evrene sahip olmak istiyorlar. Tabii bu derece güçlü bir maskenin kırılması yumurtanın kırılması gibi zararsız gerçekleşmiyor ve bir anda o dünyadaki yaratıkların çoğu taş kesiliyor; maskenin kendisi de 5 parçaya ayrılıyor. Bir parçası kötü Archon' da bir parçası Connor' da (bunu siz oynuyorsunuz). Gerisi size kalmış: parçaları toparlayıp dünyayı kurtarmak.

Oyunda harekete ağırlık verilmiş ve Arcade öğeleri öne alınmış olmakla birlikte bir Adventure' dan bekleyeceğiniz türlü beyin cimnastiğine de yer veriliyor. Oyun, maskenin toplanması dışında mini görevlerle donatılmış ve her biri sıkı bulmacalarla örülü. Öykü lineer olmakla birlikte bu bulmacaların aynı sırada çözülme zorunlulukları yok.

King Quest hastaları oyunu biraz değişik bulabilirler ancak tatmin edici olmanın ötesinde bir Sierra klasiğiyle karşılaşacaklarını tahmin ediyorum.