HERETIC 2

Raven Software' in Heretic' i geri döndü. Üstelik orjinalinin görüntü yapısı tamamen değiştirilip 3.şahıs-perspektif-görüntüye dönüştürülerek. Doom 2' nin hemen ardından çıkan Heretic aynı çatıyı kullanıp farklı bir tema ve atmosferde uyunu sunuyordu. Ancak Raven bildiğiniz gibi, Heretic 2 yerine bir süre sonra tam bir FRP olan(ya da onu çağrıştıran...) Hexen'i çıkarmıştı. Gerisi tarih.

Öykü ise, Hexen 2' nin geçtiği zamanın bir kaç bin yıl öncesine döndürüyor bizleri. D'Sparil' i müthiş bir final sonunda mağlup eden kahramanımız Corvus kendi topraklarına döndüğünde halkının kötü bir büyü etkisinde kaldığını görüyor ve yorgun kemiklerinin sızısına aldırmadan bu felakati ve arkasındaki kötü güçleri yenmek için savaşıyor.

Oyunların yeni sürümleri genellikle, orjinalinin üzerinden bir kaç yıl ile bir kaç bin yıl süre geçtikten sonra yinelen öykülerle gelir. Ancak Heretic2, ender rastlanan bir olayı gerçekleştiriyor ve Hexen2' nin gerisine götürüyor bizleri. Action ağırlıklı olarak ve Quake2' nin tasarımını kullanarak. Evet, herkesin beğenisini kazanan, Quake2 grafikleri kalitesinde olacak Heretic 2.

3.şahıs-perspektif-görüntü tasarımı aslında teknik olarak diğerinden daha zor. Quake2' yi oynarken dünyayı kahramanın gözlerinden gördüğünüz için vücüt hareketlerindeki anormallikler asla fark edilmez. Uçurumun kıyısında dururken ayaklarınızın bir kaç piksel dışarı kayması sizin aşağı yuvarlanmanız demek olması gerekirken, ya da karşıya atlayıp tam kenarlara tutunmanız gerektiğinde yine siz bu işi bir kaç cm dışarda havada yüzerek gerçekleştirseniz dahi, bunları siz asla fark etmeyeceğiniz için programcı bu detaylarla uğraşmaz. Oysa 3.şahıs-perspektif-görüntüde siz bunları dışarıdan gözlemleyeceğiniz için çok detaylı programlanmalı, anormalliklere izin verilmemelidir. Heretic 2 tasarımcıları bu gibi teknik detaylarla uğraşıyorlar şu ara.

Peki tüm bu anlatılanlar Tomb Raider serisinin zaten ulaşmış olduğu hedeflere bir kez daha varmak olmuyormu? Hayır zira, Quake2 çatısı Tomb Raider' lardan çok daha ileri ve üstelik Heretic2 tamamen Action ağırlıklı olmayı hedefliyor. Çözülmesi gereken bulmaca v.s. yok sadece hareket. Bir artı puan daha, birden çok oyuncu opsiyonunu desteklemesiyle geliyor Heretic 2' ye. Bu açılardan bakıldığında asıl karşılaştırılması gereken Jedi Knight belkide.