Grand Theft Auto

Grand Theft Auto, farklı yapısı ile oyunseverlerin hemengrand1.jpg (28804 bytes) ilgisini çekti. Birçok oyunda iyi ile kötünün savaşında hep iyi taraf kullanıcı olur. Ancak Grand Theft Auto'da kötüyü oynuyorsunuz. Oyunda hedefiniz mafyanın en yüksek mertebesine ulaşmak. Tabii bunun içinde yapmanız gereken bazı görevler var.

Oyun telefonlara giderek aldığınız mesajlarla başlıyor. Bu mesajlarda patronunuzun yapmanızı istediği görevler var. Bu soygun, araba çalma, bombalama, adam kaçırma veya suikast olabilir. Aracınıza atlayıp hemen görev yerine gitmeniz gerekiyor. Şehirde bulunan tüm araçları kullanabilirsiniz.  Yapmanız gereken tek şey araca yaklaşmak ve ENTER tuşuna basmak. Böylece aracın şoförünü dışarı atıyor ve siz koltuğa oturabiliyorsunuz. Bundan sonrası biraz riskli olabiliyor. Öncelikle şehir içinde suç yaparken eğer göze batarsanız polis peşinize düşüyor. Bundan kurtulmanın yolu ise en yakın otomobil tamir atölyesine gitmek. Çünkü  tüm tamir atölyeleri belirli bir ücret karşılığında aracınız yeniden boyuyor ve  plakayı değiştiriyor.

Oyunun en etkileyici kısımları ise detaya verilen önem. Araçların sesleri her araca göre değişiyor. Aracı bir yerlere çarptığınızda motorun sesi bozulmaya başlıyor ve grand2.jpg (29353 bytes)belirli bir süre sonra araç çok yavaş gidiyor. Otomobilinizin radyosundan birçok istasyonu dinleyebiliyorsunuz. Ağır vasıtalarla geri geri giderken uyarı sireni çalıyor. Bu ve bıuna benzer öğeler oyunun gerçekciliğini artırıyor.   Ayrıca oyunda zarar verdiğiniz her unsur daha sonra aynen orada kalıyor. Mesela bir araba çaldınız ve onu boş bir yere bıraktınız. Saatler sonra aynı bölgeye gittiğinizde aracın yine orada bulunduğunu görebilirsiniz.

 

grand4.jpg (39093 bytes)