Gerçeğin Ötesinde

Dedektif Fırtına isimli oyun ile tanıdığımız Cartoon Animasyon Stüdyoları, Türkiye’nin ilk video adventure oyunu olan Gerçeğin Ötesinde ile yine gündemde. Gerçeğin Ötesinde, Türkiye için birçok ilki beraberinde getiren bir oyun. Oyuncu kadrosu, maliyeti ve yapımı ile gerçekten de takdire değer.

Oyunda ablası bir cinayete kurban giden Ayça isimli genç bir kızı oynuyorsunuz. Ayça, ablasının ölümündeki sır perdesini ortadan kaldırmak istemektedir. Birçok mekanda geçen oyun klasik video adventure oyunlarında olduğu gibi nesneler ile etkileşim kurarak ipuçlarını bulmanızı amaçlıyor. İlk defa profesyonelce hazırlanmış bir Türkçe oyun oynadığım için aslında birden garip bir hisse kapıldım. Ayça’nın, detektifin ve diğer oyuncuların konuşmaları bana garip ve biraz da komik geldi. Ancak daha sonra aynı konuşmaların yabancı oyunlarda da bu şekilde olduğunu hatırladım. Ancak yine de bazı gariplikler yok değil. Ancak konuşmalarda biraz garipliklerde bulunmuyor değil. Bu belki oyuncuların performansından belki de seslendirmenin iyi yapılamamış olmasından kaynaklanıyor.

Grafik kalitesi olarak yabancı oyunlara alışık olduğumuz için tatmin edici bir görüntü ile karşılaşmıyorsunuz. Ayça bazen yürürken objelerin içinden geçebiliyor veya bir yarısının görünmediği sıkça gerçekleşiyor. Özel efektler iyi hazırlanmış ve pek göze batmıyor ancak animasyonlar konusunda henüz biraz daha yol kat etmesi gerekiyor. Özellikle ejderha animasyonunu Türkiye’de hakkıyla yapabilecek birçok kişi tanıyorum.

Gerçeğin Ötesinde oldukça büyük bir emek ve çaba sonucu hazırlanmış bir oyun. Bazı eksik yanları olmasına rağmen Türk oyun sektörü için iyi bir gelişme.