Descent Freespace

Descent bir zamanların en popüler oyunlarından biriydi. Zaman zaman kafamızı karıştıran labirentleri ve bir türlü bulunamayan çıkışları ile zorlu oyunlardan biriydi. Ancak oyunu yüksek performansta oynayabilmek için iyi bir sisteme sahip olmak gerekiyordu. Özellikle Descent 2, o dönemin bilgisayarları için biraz fazlaydı.

Descent’in devamının çıkacağını hiç tahmin etmiyordum. Çünkü bu tarz bir oyun artık pek ilgi görmez. Odalar ve labirentler içinde dolaşan uzay gemisi her zaman bir garip gelmiştir bana. Ancak Descent’in en son versiyonu olan Freespace bambaşka tamamen farklı bir tarzda ortaya çıkıyor. Freespace uzay gemisi simülasyonu ve Wing Commander, Privateer tarzı bir oyun. Değişik görevlerde, değişik gemi ve silahlarla uçabiliyorsunuz.

Freespace’i diğer oyunlardan ayırt eden en önemli husus grafikleri. Mesela DOS oyunu olan Privateer’de grafikler gerçektende oldukça etkileyiciydi. Ayrıca oyunda çok güzel tasarlanmıştı ve çarpışmalar, farklı kamera bakışları kusursuzdu. Windows oyunu olan Wing Commander: Prophecy ise grafik açısından istenen performansı sunamıyordu. Patlamalar gerçek olmaktan çok öte, gemilerin ateşleme alevleri basit bir renderden ibaretti. Buna rağmen oyun 200 MMX işlemcili bir sistemde ancak oynanabiliyor. Freespace Windows altında çalışıyor ve gerek grafik, gerekse hız açısından bu iki oyunu da geride bırakıyor. Tüm patlamalar, lazerler, füzeler ve dumanlar gerçekci görüntülerden oluşuyor. Sesler grafiklere uygun olarak profesyonelce hazırlanmış. Ayrıca bu güne kadar hiçbir oyunda kullanılmayan bazı özel efektleri de Freespace’de görmek mümkün. Mesela Afterburner’a bastığınızda (hemen hemen her uzay gemisi veya uçak simülasyonunda vardır) gemi aniden hızlanmakla kalmıyor aynı zamanda hızlanmanın ilk aşamalarında müthiş bir şekilde sarsılıyor. Daha sonra bu sarsılma azalıyor ve gemi normal bir şekilde hızlanmasına devam ediyor. Bunun haricinde hızlı bir şekilde yolculuk ederken etrafınızda tüm objeler hafif bir motion blur efekti ile etkileniyorlar. Özellikle dış kamera ile bakacak olursanız yıldızların, meteorların üzerinde oluşan etkileri farkedebilirsiniz. Descent 3D kart desteğine ihtiyaç duymadan tüm bu efektleri oluşturabiliyor.

Oyunun oynanış şeklide gayet güzel. Tuş kombinasyonları ayarlanabiliyor ve detaylı görev anlatımı size neler yapmanız gerektiğini izah ediyor. Diğer gemilerle irtibat kurabiliyor, oları yardıma çağırabiliyorsunuz.

Descent baömbaşka bir tarz ve yepyeni özelliklerle geri döndü. Bu sene oldukça fazla ilgi uyandıracak olan oyunlardan biri olması muhtemeldir.