WARHAMMER
Dark Omen

 

Gerçek zamanlı savaş strateji oyunlarında meydana gelen patlama yeni yeni oyunların piyasaya sunulmasına sebep oldu. Warhammer Dark Omen, bu tür oyunlar arasında farklı tarzı ile kendini sıyırabilmeyi başardı. Dark Omen’de Grudgebringer alayının komutanı olan Morgan Bernhardt’ı canlandırıyorsunuz. Amacınız yerine derinliklerinden gelen ve ülkeyi kasıp kavuran zombi tehdidini yok etmek. Elinizdeki ordu ile değişik şehirlerde veya kırsal kesimlerde savaşlar yapıyorsunuz. Oyunun tamamen Türkçe olan kullanma kitapçığında hikaye ayrıntılı olarak anlatılıyor. Ayrıca oyundaki tüm karakterleri, kuralları ve stratejileri yine bu kitapçıkta bulabilirsiniz.

Oyun aslında birçok savaş strateji oyunun karışımı sayılabilir. Savaşa başlamadan önce birlikleriniz belirli bir alan içerisinde istediğiniz yerlere yerleştirebiliyorsunuz. Savaş başladıktan sonra ise birliklerin gerçek hareketi başlıyor. İstediğiniz düşman birlikleri ile savaşabilir, uzaktan okçu veya topçu ile işlerini bitirebilirsiniz. Oyuna ilk başladığınızda elinizde yalnızca 4 kişiden oluşan topçu birliği, 16 kişilik süvari, 16 kişilik okçu ve 20 kişilik yaya taburu bulunuyor. Oyun ilerledikçe yeni taburlar ordunuza katılıyor. Bunlar arasında yeni okçular, büyücü, baltalı birlikler bulunuyor.

Oyunda tam anlamıyla stratejik olgular hakim. Her savaş öncesinde hangi taburları savaşta kullanmak istediğinizi belirleyebiliyorsunuz. Böylece bazı birliklerinizi daha sonraki savaşlara saklayabilirsiniz. Ancak bu seferde, savaşa katılamayan birliklerin tecrübeleri az oluyor ve bir daha ki savaşta başarısız olabiliyorlar. Ayrıca her savaş sonrasında elde ettiğiniz ganimet, savaşa katılan birliklerin sayısına göre belirlendiği için kazandığınız altın miktarı da nipeten az oluyor. Savaşlar sonrasında elde ettiğiniz altınlarla, azalan birliklerinizin sayısını tamamlayabiliyorsunuz. Ancak bir tabur tamamen yok olduysa yerine yenisini alma şansınız yok. Bunun için özellikle büyücü ve topçuya dikkat etmelisiniz.

Savaşlarda yenilmiş olmanız oyunun bitmesi anlamına gelmiyor. Oyuna devam ederek yeni stratejiler geliştiriyorsunuz. Ancak atlı süvarilerin ölmesi durumunda (yani sizin komuta ettiğiniz birlik) oyunda bitmiş oluyor.

Birazda görsel özelliklerden bahsedelim. Oyunu 45 derecelik bir bakış ile oyunuyorsunuz. Realtime olarak zoom yapabilme ve tüm alanı 360 derece dönderebilme yeteneğiniz var. Patlamalar ve özel efektler için partiküller kullanılmış ve bu oldukça başarılı olmuş. 3D kaplamalar ise gerçektende etkileyici. Özellikle yerleşim birimlerinde yapıların detayları dikkati çekiyor.

Bilgi İçin: Aral İthalat

Tel: (212) 659-2673

Faks: (212) 659-4464

FİYAT: 25 $ + KDV