BLOOD

Son zamanlarda psikopatlık ve vahşetin doruklara tırmandığı 3 tane RPG türü oyun var.Bunlar Duke Nukem 3D,Quake ve nihayet geçen aylarda çıkmış olan Blood. Eğer Duke3D ve Quake elininizde yoksa üzülmeyin çünkü Blood 'un CD-ROM unda bu iki oyunun da full versiyonu var.

Biraz bu oyunlardan bahsedelim.Duke Nukem 'de karakterler texture kaplı değildi ancak ekranda gördüğünüz hemen herşeye ateş edebiliyordunuz ve mutlaka bir etkileşim alıyordunuz.Ayrıca eleman biraz da esprili bir tipti. Quake ise Doom türü oyunlarda bir devrim yaptı.Bu oyunda herşey texture kaplıydı.Yani bir nesneye yaklaştığınızda,nesneyi tüm detaylarıyla görebiliyordunuz.Ancak burada yönettiğimiz kişi hayatını öldürmeye adamış bir psikopattı.Espriyle,şarkı söylemekle falan harcıyacak vakti yoktu.

Herneyse bizim konumuz Blood.Buradaki adamımız hepsinden daha psikopat.Pardesü,pantalon ve çizmeden oluşan kıyafetini hoş bir kovboy şapkasıyla tamamlamış.Giysileriyle 97 yazının psikopat modasını sergiliyor.Oyunda 42 bölüm,12 silah ve 17 tür düşman var.Silahlar çok farklı.Zippo çakmağınız yardımıyla alev attığınız spreyden,uzaktan kumandalı dinamite kadar hertürlü savaş aleti var.Blood'da sağlığınız düşünce düşmanlarınızı patlatıyor veya yakıyor sonra da kalplerini yiyorsunuz.Bu, oyundaki vahşeti biraz olsun anlamanızı sağlamıştır umarım.

Aslında hepsi Help bölümünde yazıyor ama biraz klavye örtüsünden söz etmek lazım. Herzamanki gibi CTRL ateş,SPACE kapıları açma,ALT yan yan yürümek,A zıplamaya Z ise sürünmek için kullanılıyor.PgUp,PgDown,Home,End tuşları yukarı aşağı bakmak için.Ayrıca her rakam bir tabancayı temsil ediyor.Diğer silahlara "i" tuşu ile ulaşabilirsiniz."Tab" tuşu haritadaki yerinizi gösteriyor.

Shift koşmak için,eğer Caps-Lock açık olursa Auto-Run moduna geçiliyor.

Zaten save/load olayını bilmeyen yoktur herhalde.

Bu arada dikkatimi çok önemli birşey çekti. Duke Nukem'de 640x480 ekran çözünülürlüğünde oynamak zordu. Quake'de ise herhalde bir P-200 istiyordu. Blood'ın setup programından ekran çözünülürlüğünü 640x480 yaparsanız siz de göreceksiniz.Oyun 640x480 çöünülürlükte iyi bir P-120'de rahatlıkla oynanabiliyor.

Oyunda canavarlar dışında bir de denek olarak kullanılan,artık kafayı yemiş insanlar var.Yaşayıp yaşamamaları tamamen vicdanınıza kalmış.Zaten sizi görünce hemen kaçışmaya başlıyorlar