OUTWARS

Microsoft’un piyasaya sunduğu en başarılı oyunlardan biri olan Outwars, Quake benzeri shoot’em up özelliği ile beraber stratejik unsurlarda içeriyor. Oyun konu ve oynanış bakımından gerçekten de Microsoft’un en iyi ikinci oyunu diyebiliriz (tartışmasız olarak Age Of Empires birinci).

Outwars’a ilk başladığınızda 3 aşamadan oluşan eğitim bölümü sayesinde, oyun hakkında detaylı bilgi sahibi oluyorsunuz. İşin kötü yanı ise bu eğitim bölümlerini bitirmeden oyuna devam edemeyişiniz. Son eğitime geldiğinizde öğretmeniniz sizi düşmanların beklenmedik bir şekilde saldırdıklarını ve artık akademik kariyerinizin bittiğini, gerçek savaşla tanışma vaktinizin geldiğini söylüyor. Bundan sonra çeşitli görevlerde savaşmaya başlıyorsunuz.

Görevlerin her biri farklı amaçlara sahip. Yani çok fazla düşman öldürmek zorunda değilsiniz. Kimi zaman bir hedefi yok etmeli, kimi zamanda arıza yapmış bir gemiyi korumalısınız. Bu aşamada stratejik düşünme gerekiyor. Çünkü oyuna başlamadan önce yanınıza bir arkadaş seçebiliyor, ve üzerinize giyeceğiniz elbise ve ekipmanları belirleyebilyorsunuz. Örneğin eğer bir koruma görevi yapacaksanız mayınları ve toplu saldırıları püskürtmek için el bombalarını almanız akıllıca olur. Oyunun en güzel tarafı da uçabiliyor olmanız. Elbisenize monteli jet motorlar sayesinde belirli bir süre yükselebiliyorsunuz. Tabii motorların yakıtları çabuk bitiyor ve geç doluyor. Bu yüzden fazla yükseklere uçup ani düşüşler yaşamanız olası. Veya uçurumlardan aşağıya yuvarlanma ihtimaliniz çok yüksek. Oyunda en büyük dezavantaj bakış açısı ve silahı yönlendirme. Her ikiside butonlar ile manuel olarak ayarlandığı için oynarken 10 parmağınızı birden kullanmak zorundasınız. Tabii herşeyi karıştırıp bir türlü nişan alamamanız veya yükseldikten sonra konacağınız yeri kestiremeyip uçurumdan aşağıya düşmeniz mümkün.

Oyunun bir diğer eksik yanı ise grafikleri. Oyunda sis efektleri ve 3 boyutlu olarak hazırlanmış büyük araziler bulunuyor. Ancak bazen arazi üzerinde kırılmalar oluşuyor. Ayrıca yaratıkların uzaktan görünümleri bir nebze iyi olsa da yakından bakıldıklarında oldukça detaysız ve kötü oldukları farkediliyor.

Bütün bunlara karşın Outwars, değişik oyun sitili, network üzerinden çok kişi ile oynayabilme seçeneği, farklı görevleri ve geniş silah yelpazesi ile iyi bir oyun.